اخبار و مقالات

استاندارد ایمنی کار

استاندارد بین المللی HSE یکی از استانداردهای مهم ایمنی کار در جهان محسوب می گردد که مخفف کلمات Health (بهداشت ، Safety (ايمني) و Environment (محيط زيست) بوده و

استاندارد بین المللی HSE یکی از استانداردهای مهم ایمنی کار در جهان محسوب می گردد که مخفف کلمات Health (بهداشت) ، Safety (ايمني) و Environment (محيط زيست) بوده و متولي و مسئول كليه مسایل مربوط به ایمنی و بهداشت كار، صنعتي و محيط، ايمني و آتش نشاني و محيط زيست مي باشد. این استانداردها را می‌توان در پروژه‌های ساختمانی، حفاری و گودبرداری، معادن، برج سازی، پروژه‌های نفت و پتروشیمی سقوط افراد یا اشیاء، شبکه فاضلاب، راهسازی، تونل، سدسازی خطوط انتقال برق و گاز مدنظر قرار داد. بطور کلی HSE نظام واحدی است که صنایع برای یکپارچه کردن و رسیدن به دید منطقی و فراگیر در زمینه ایمنی، بهداشت و محیط زیست برای مدیریت این بخش پیشنهاد نمودند؛ که به دلیل پیوستگی و در هم تنیدگی این مقوله‌ها نظامی واحد به نام HSE تشکیل شد. در برخی صنایع نیز کنترل کیفیت نیز به این مجموعه اضافه گردید HSEQ به بیانی ساده‌تر استاندارد HSE روندی مدیریتی برای پوشش دادن نقاط ضعف ایمنی و بهداشتی یک مجموعه صنعتی محسوب می گردد.

ارتباط ایزو و استاندارد HSE

حرکت بسوی یکپارچه سازی نظام های مدیریتی باعث بوجود آمدن مجموعه استانداردهای ایزو گردید. پس از موفقیت مجموعه 9000 ISO سازمان جهانی استاندارد سازی برآن شد تا در زمینه ایمنی و محیط زیست نیز استانداردی فراهم سازد. ارتباط بین HSE و مجموعه قوانین ISO یک مولفه دو سویه‌ بوده و یک سازمان بدون استقرار نظام HSE قادر به پیاده کردن مجموعه استاندارد ۱۴۰۰۰ و ۱۸۰۰۰OHSAS نخواهد بود. از طرفی مجموعه استانداردهای ایزو باعث یکپارچه شدن مدیریت HSE و قابل ارزیابی شدن این مجموعه خواهد گردید.

اهداف HSE

نظام مدیریتHSE سعی در بهبود وضعیت بهداشت، ایمنی و محیط زیست یک مجموعه دارد و مجموعه استانداردهای ۱۴۰۰۰و ۱۸۰۰۰OHSAS الزاماتی رابرای این مقوله‌ها پیش بینی کرده ‌است. طرح‌ریزی و داشتن برنامه‌ای مشخص و از پیش تدوین شده از شرط های ایزو می‌باشد و مدیریت HSE را در شناسایی راه درست یاری می‌نماید. داشتن خط مشی زیست ‌محیطی و ایمنی برای یک مجموعه افق های دید را روشن تر می‌نماید.
شناخت جنبه‌های مختلف کار از نظر HSE و حرکت به سوی بهبود مستمر از اهداف استاندارد کردن روش های عملیاتی و اجرایی است. بعد از شناخت مجموعه و بررسی وضعیت موجود، مدیریت بایستی تعهد خود را ثابت نماید و این نخستین گام در جهت استقرار سیستم است؛ که بوجود آورنده خط مشی مجموعه‌ می باشد و چشم انداز فعالیت مجموعه صنعتی را مشخص می‌ کند. در مرحله طرح ‌ریزی و تدوین فرایندها باید دقت گردد و شاخص ها که از مهمترین فرایندهاست به خوبی تشخیص داده شده تا معیار درستی برای ارزیابی صحیح فرایند بوجود آورد.
در تدابیر نظام مدیریتی hse  برای ایمنی کار، تجهیزات، ملزومات و وسایل حفظ جان و سلامتی کارگران و کارکنان در مقابل مخاطرات محیطی در نظر گرفته شده است همچون لباس کار مناسب، عینک صنعتی، کفش ایمنی، کلاه ایمنی و … که هر کدام بایستی با توجه به نوع محل کار از ویژگی ها و خصوصیات مختص به خود برخوردار باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *